Smaller Default Larger
 x 
Twój koszyk jest pusty

Produkt miesiąca

Osobisty Lokalizator GPS Pinka GK 301

299,00 zł

dotpay b2 160x83

Oblicz ratę

Jak kupić na raty...

wysylka-gratis

konsultant small

okazjeinfo

tylko oryginalne produkty logo 1 kopia

Jak samodzielnie zamontować antenę satelitarną?

Jeśli posiadasz podstawowe narzędzia oraz trochę chęci i minimum sprawności fizycznej, możesz spróbować samodzielnie zainstalować antenę satelitarną. W wielu przypadkach jest to prosta sprawa, zdarzają się jednak przypadki, kiedy nie obędzie się bez pomocy fachowca. Zanim zdecydujesz się rozpocząć samodzielny montaż zapoznaj się z poniższymi radami:

 

1. Miejsce zamontowania anteny powinno być łatwo dostępne i nie powinno wymagać pracy na wysokości.

2. Powinno się posiadać prawo i zgodę administratora budynku do przeprowadzenia montażu.

3. Mocowanie uchwytu anteny powinno być wybrane na stabilnym miejscu, które jednak nie wymaga wiercenia w stropach, żelbetach itp.

4. Najlepiej zorganizować sobie drugą osobę do pomocy.

5. Wybrane miejsce instalacji anteny - powinno zapewniać widoczność nieba w kierunku południowym.

6. Zgromadź następujący sprzęt oraz narzędzia:

- zestaw antenowy czyli antenę (czasza) z konwerterem (dla dekodera z nagrywarką konwerter z dwoma wyjściami typu „Twin"),

- maszt anteny lub wspornik montowany do ściany lub balustrady balkonowej,

- kabel antenowy 75 Ohm właściwy do instalacji satelitarnej, odpowiedni do użycia na zewnątrz (do zabudowy tunera z nagrywarką konieczne jest położenie dwóch długości kabla)

- wtyczki - typu „F", dobrane odpowiednio do średnicy kabla koncentrycznego (najpopularniejszy rozmiar kabla to RG-6),

- klucze i narzędzia potrzebne do zamocowania masztu, wiertarkę z udarem i wiertła do ścian,

- kompas, kątomierz, linijkę,

- opaski do mocowania kabla lub pistolet z klejem w laskach, taśmę izolacyjną, kołki rozporowe itp. oraz w przypadku kiedy nie ma możliwości wykonania otworu do przepuszczenia kabla specjalny płaski odcinek kabla gniazdami typu „F".

 

7. Montaż uchwytu do anteny

Masztem powinna być stalowa rura o średnicy zewnętrznej 35 - 45 mm. W sklepach z antenami satelitarnymi można zaopatrzyć się w różnego typu uchwyty do anten mocowane do muru, poziomej barierki, słupa, barierki balkonowej, tarasowej, opaski kominowe itp. W budynkach wyposażonych w instalację odgromową maszt powinien być do niej podłączony (przewodem 50 mm2 Cu lub 80 mm2 Fe), a zewnętrzne żyły przewodów antenowych połączone z masztem (przewodem 40mm2 Cu).

Przedmiotowe wymagania dotyczące zabezpieczenia nie obowiązują, jeśli antena umieszczona jest niżej, niż 2 metry od szczytu dachu i bliżej, niż 1,5 metra ściany od budynku, czyli na przykład na balkonie.

 

8. Prowadzenie i oprawianie przewodów antenowych

- Dobrej jakości przewód koncentryczny, najlepiej z jak największa ilość warstw ekranów ( nawet poczwórne ) z miedziana żyłą i jak najgęstszym aluminiowym oplotem zewnętrznym o długości raczej nie przekraczający 40 m ( przy większych konieczność stosowania wzmacniaczy ), należy połączyć przy pomocy wtyków typu „F” z jednej strony z konwerterem a z drugiej w domu z tunerem satelitarnym. Przewód powinien być zamocowany i poprowadzony w miejscach, gdzie nie ma ryzyka potknięcia się o niego lub jego uszkodzenia. Powinno się unikać ostrego zginania przewodu. Konwerter powinien być wyposażony w specjalną uszczelkę lub ruchomą obudowę zapobiegającą przenikaniu wody.            Po sprawdzeniu, jaka długość kabla jest Ci potrzebna, kup odcinek z przynajmniej kilku-metrową rezerwą. Jeśli posiadasz większą jego ilość tnij kabel dopiero po jego ułożeniu. Wtyczki "F" należy nakręcać ciasno na kabel koncentryczny, posługując się w razie potrzeby szczypcami. Ważne, aby starannie przygotować przewód, i dokładnie sprawdzić czy fragment oplotu kabla koncentrycznego nie dotyka do żyły środkowej.

 

9. Ustawienie anteny

Połącz poszczególne części zgodnie z dołączoną do anteny instrukcją. Należy zachować ostrożność, aby nie skrzywić powierzchni anteny (czaszy).

Ustawienie kąta elewacji - czyli tego pod którym antena "patrzy w górę".(kąt pionowy). Kąt należy ustawić według podziałki, która znajduje się na mocowaniu anteny, uwzględniając ewentualne odchylenie masztu od pionu. Nie jest to kąt odchylenia anteny do góry, ponieważ anteny paraboliczne offsetowe ( czyli anteny, których kształt nie jest kołem tylko parabolą )"patrzą" w górę już wówczas, gdy czasza jest zamontowana pionowo. W przypadku braku podziałki kątomierza przy mocowaniu anteny można zacząć od prawie pionowego ustawienia anteny. Zablokować tymczasowo ustawienie śrubami, które służą do regulacji pochylenia czaszy.

Ustawienie kierunku anteny – (kąt poziomy) pierwszy krok to ustawienie kąta azymutu minus 180stopni liczonego od kierunku południowego w kierunku ruchu wskazówek zegara.

Następnie obserwuj wskazania siły i jakości sygnału na tunerze i wykonuj delikatne ruchy anteną tak, aby konwerter przesuwał się jednorazowo o mniej niż pół centymetra. Po każdym ruchu odczekaj chwilę z odczytem wskazań, aby sygnał się ustabilizował. Poszukuj położenia, w którym wskazania są najwyższe. Jeśli wstępne ustawienie kątów pionowego i poziomego było właściwie, to ostatecznie położenie będzie różnić się o kilkanaście milimetrów.

Decydujące jest wskazanie jakości sygnału. Ustawiając antenę należy kierować się maksymalną wartością tego właśnie parametru, nawet jeżeli będzie to kosztem zmniejszenia siły sygnału.

Jeżeli już znajdziesz położenie anteny z optymalną siłą sygnału i jakością wynoszącą zero oznacza to, że antenę skierowałeś na jest na innego satelitę. W takim przypadku należy szukać w dalszym ciągu, zmieniając przede wszystkim kierunek anteny - jej kąt poziomy. Po wyszukaniu interesującej nas satelity należy wyregulować ustawienie konwertera, kierując się najlepszą jakością.

Najlepiej spróbuj przesuwając konwerter w uchwycie anteny ( obejmie) bliżej i dalej od czaszy oraz obracając konwerter ( wokół osi ), wyszukując najlepsze położenie. Następnie dokręć śruby mocujące konwerter oraz śruby mocujące antenę do masztu (te ostatnie należy przykręcać na przemian, jednocześnie kontrolując parametry sygnału, aby powstałe odkształcenia elementów mocowania anteny nie zmieniły jej ustawienia).

 

DOBRE PRAKTYCZNE PORADY

1. Zobacz jak są ustawione anteny u sąsiadów. Twoja też powinna być skierowana tak samo, większość anten w Polsce ustawiona jest bowiem na satelitę Hot Bird, wykorzystywanego przez N, POLSAT, CYFRA +.

2. Znajdź oddalony obiekt, który wskazywany jest przez ramię konwertera lub płaszczyznę czaszy, i nakieruj na tej podstawie swoją antenę. To najpewniejszy sposób wyznaczenia jej kierunku.

3. Jeśli wskazania kompasu są zakłócane przez stalowe elementy konstrukcji budynku. Wyznacz potrzebny kierunek z miejsca oddalonego przynajmniej o kilka metrów.

4. Jeśli nie możesz skorzystać z z powyższego, spróbuj ustawić antenę w kierunku słońca o godzinie 13:00 czasu letniego.

6. Uważaj na daszki balkonowe, które często mogą zasłonić sygnał z satelity ( sygnał nadawany z satelity jest sygnałem odbijanym z anteny do konwertera ).

7. Sygnał nie przejdzie przez drzewa czy budynki. Częsty przypadek anten montowanych w zimę, które na wiosnę przestają działać z powodu przysłonięcia przez rosnące liście drzew.


Jeżeli ten artykuł bardziej Cię zniechęcił niż zachęcił zapraszamy do zakładki Usługi, gdzie znajdziesz namiary na wykwalifikowanych montażystów wraz z zakresem wykonywanych prac i terytorium działania.

 

Opracował: Dariusz Mazurek

dg


address  SKLEP DLA KIEROWCY
      ul. Kasprzaka 256
      41-303 Dąbrowa Górnicza

phone  507-626-593

email  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
      Pn-Pt 9:00 - 17:00
      Sob 9:00 - 13:00

     

katowice


address  SKLEP DLA KIEROWCY
      ul. Murckowska 22
      40-265
Katowice

phone  503-529-289

email  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
      Pn-Pt 9:00 - 17:00
      Sob NIECZYNNE